Venkovské školy v Poslanecké sněmovně

Na základě lednové konzultace Silvie R. Kučerové (PřF) a Jana Šmída (FF) s poslancem Parlamentu ČR Martinem Hájkem o výsledcích grantového projektu GA ČR „Žádané školy: Podmínky volby základní školy ve venkovském prostoru“ byl řešitelský tým přizván k debatě u kulatého stolu na půdě Poslanecké sněmovny.

Kulatý stůl na téma „Úloha venkovských škol a jejich budoucnost“ se uskutečnil 13. dubna 2023 z iniciativy pana poslance Hájka, který sám řadu let působil jako ředitel venkovské školy na jižní Moravě a jeho ideou je dát více prostoru hlasu venkovských škol. Silvie R. Kučerová a Zdeněk Svoboda (PF), jako zástupci UJEP a v neposlední řadě také výzkumného centra GEOEDU při katedře geografie, tak zasedli na jednání spolu s náměstkyní člena vlády, MŠMT, Martinou Běťákovou, s ústředním školním inspektorem ČŠI Tomášem Zatloukalem, nebo zástupcem PAQ Research Karlem Gargulákem. Naši zástupci prezentovali obecnější náhledy společnosti na venkovské školy, které se pohybují na pomyslné ose od extrému, který je považuje za nedokonalé, nekvalitní a nehospodárné v porovnání se školami ve městech, až po druhý extrém nekritické adorace malých „rodinných“ škol. V průběhu jednání se představili také dva ředitelé venkovských škol, které vyhodnotil tým S. R. Kučerové v řešeném projektu jako rodiči žádané. Jednalo se o ZŠ a MŠ Křešice na Litoměřicku a ZŠ a MŠ Bílá Třemešná u Dvora Králové nad Labem.

Celý záznam jednání je ke shlédnutí na YouTube.

autor: Poslanecká sněmovna