Zřízení laboratoře výuky environmentálních a ekoetologických metod na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně

Fond rozvoje vysokých škol (2012)
Řešitel: Mgr. Pavel Raška, Ph.D. (UJEP); doc. RNDr. Eva Jozífková, Ph.D. (UJEP); doc. Ing. Zdeňka Kolská, Ph.D. (UJEP)

Popis: Cílem projektu je vytvoření laboratoře pro výuku environmentálních a ekoetologických metod na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. V současnosti již nelze v žádném z oborů, zabývajících se životním prostředím, zanedbávat využívání analytických metod sběru a analýzy dat. Stejně tak je zřejmé, že pouze interdisciplinární přístup k otázkám životního prostředí může být efektivní cestou k jejich řešení. Naším cílem je zřízení společné laboratoře pro výuku v geografických, biologických a chemických studijních oborech, která bude vybavena zařízením pro terénní odběr vzorků a měření charakteristik abiotického prostředí (horniny, půdy, vzorky vody, mikroklima, geodetické zaměření lokalit) a pro sledování chování organismů v tomto prostředí (etologie živočichů) a dalším zařízením pro laboratorní analýzu získaných dat (řídící PC se softwarem pro analýzu dat z ekoetologické soupravy). Díky interdisciplinárnímu charakteru laboratoře studenti získají znalosti o interakcích v životním prostředí, které jsou zpravidla za horizontem běžné výuky v dílčím oboru (např. pohyb živočichů v krajině jako faktor dynamiky reliéfu, podmíněnost chování živočichů v krajině mikroklimatem, topografií, fyzikálně-chemickými vlastnostmi vody, půdy, atp.). Projekt je realizován s podporou projektu Fondu rozvoje vysokých škol a ve spolupráci s katedrou biologie (RNDr. Eva Jozífková, Ph.D.) a katedrou chemie a ÚMC (Ing. Zdena Kolská, Ph.D.) PřF UJEP.