Formování spádových obvodů základního škol v typologicky odlišných regionech

Interní grantová agentura/studentská grantová soutěž UJEP (2018–2019)
Řešitel: Mgr. Petr Meyer (UJEP)
Členové týmu: RNDr. Silvie Rita Kučerová, Ph.D.; Bc. Martin Bartůněk; Bc. Ondřej Šmíd; Bc. Jan Svoboda

Popis: Cílem projektu je analyzovat faktory, které ovlivňují prostorovou podobu spádových obvodů základních škol v Česku. A dále identifikovat aktéry a jejich pozici v procesu regionalizace školství na lokální úrovni. Klademe si za cíl pojmenovat mechanismy prostorové diferenciace v poskytování a v přístupu k základnímu vzdělávání s přihlédnutím k různým typům regionů z hlediska charakteru jejich osídlení. Analýza bude provedena na příkladu obcí Libereckého kraje, na jehož území jsou zastoupeny různé typy osídlení a současně se v porovnání s ostatními kraji jedná o poměrně soudržný celek a ne příliš rozsáhlé území. Projekt spojuje tradiční téma sociálněgeografické regionalizace školské dojížďky s pedagogicko-sociologickými koncepty rodičovské volby školy, tématy edukační politiky a kartografické vizualizace dat. K naplnění cílů si klademe následující výzkumné otázky: Jakým způsobem jsou formovány spádové obvody základních škol v Česku? Jací aktéři a jakým způsobem ovlivňují výslednou podobu spádových obvodů? Existuje diferenciace formování těchto obvodů v rámci typologicky odlišných regionů?